57. TKB: Górale zapalą hudę. Czy ogień „przepędzi” koronawirusa?

57. TKB: Górale zapalą hudę. Czy ogień „przepędzi” koronawirusa?

Zapowiada się, że również w tym roku górale z Ujsół podpalą wysokie ognisko zwane wawrzyńcową hudą, co zostanie zaprezentowane w internecie 1 sierpnia jako jedno z wydarzeń 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w tradycji”. Będą to już 42. Wawrzyńcowe Hudy – wyłącznie wirtualne.

Chociaż 42. Wawrzyńcowe Hudy odbędą się tylko wirtualnie, huda zapłonie naprawdę, a nagranie tego wydarzenia zostanie zaprezentowane w sieci 1 sierpnia (sobota) o godz. 21.30 jako jedna z audycji 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w tradycji”.

O tym ostatecznie zadecydował ten obrzydliwy wirusek, który poprzewracał nasze życie do góry nogami – mówiwójt gminy Ujsoły Tadeusz Piętka. – On w tym roku rządzi i dzieli, on rozdaje karty. Jedno jednakże nie ulega żadnej wątpliwości: wawrzyńcowa huda zapłonie w Ujsołach na pewno. Tak jak to było rok temu i tak jak to było sto czy dwieście lat temu. I wreszcie tak, jak to było wtedy, kiedy zapłonęła po raz pierwszy, przeganiając z Ujsół zarazę tam, gdzie pieprz rośnie...

Okazuje się, że epidemie w dawnych czasach wielokrotnie nawiedzały Beskidy, dziesiątkując ludność, również Ujsoły. Jak głosi miejscowa legenda, ogień przepędził chorobę ze wsi. A było to tak…

Dawno, dawno temu na Ujsoły padł blady strach z powodu zarazy dziesiątkującej wieś. Mieszkańcy przestali wychodzić z domów, wypasać owce i orać pola… Pewien gazda, a był to Wawrzyn Sporek, zobaczył we śnie słupy ognia buchające od ziemi do nieba. Zerwał się na równe nogi i popędził do księdza, aby mu to opowiedzieć. Ksiądz zaradził, aby na najwyższych wierchach o północy zapalić wysokie ognie. Gazda powbijał w ziemię drewniane pale, poukładał jałowce, chrust i całość podpalił. Wkrótce radość zagościła w Ujsołach, bo zaraza minęła, jak ręką odjął. Odtąd ujsolanie wierzą, że to św. Wawrzyniec – patron ognia ochronił wieś od wszelkiego zła i niechybnej zagłady. Kto wie, być może tegoroczna, 20-metrowa huda przegoni i koronawirusa…

Historia, ponad głowami wielu pokoleń, zatacza wielkie koło – kontynuuje Tadeusz Piętka. – Znów mamy czas zarazy i znów sięgamy po ogień, aby tę zarazę wypalił do cna. Zaryzykuję stwierdzenie, że tegoroczne podpalenie wawrzyńcowej hudy nabierze wyjątkowego i przejmującego sensu. Oto niespodziewanie dla nas samych wracamy do źródeł. To świetna lekcja dla każdego z nas. Warto się nad nią pochylić i odrobić ją ze zrozumieniem.

Estrada w Ujsołach zaprasza również 1 sierpnia na godz. 18.00 na prezentowany on-line reportaż pt. „Ujsolskie ognie, czyli skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy…”, podczas którego starsi mieszkańcy opowiedzą o swoich wspomnieniach dotyczących tradycji palenia hudy. Reportaż ubarwią regionalne pieśni w wykonaniu zespołu oraz kapeli Młode Juhasy z Ujsół, a także poezja rodzimych poetów w wykonaniu dzieci z grupy folklorystycznej Jedlicka z Glinki.

Transmisje z Ujsół oraz innych estrad podczas 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w tradycji” będzie można oglądać m.in. na stronach internetowych:

www.tkb.art.pl

www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej

www.youtube.com/TydzienKulturyBeskidzkiej

Codziennie od 25 lipca do 2 sierpnia o godz. 18.00 swój premierowy program zaprezentuje tam inna estrada TKB. Niektóre materiały transmitowane będą na żywo. Natomiast każdego dnia o godz. 20.00 emitowany będzie cykl koncertów, prowadzonych przez znanych i lubianych konferansjerów TKB, podczas których zobaczymy najciekawsze występy zespołów polskich i zagranicznych z trzech ostatnich lat. Na wydarzenia plenerowe zapraszamy do Wisły, Szczyrku i Żywca. Szczegóły na afiszach.

Wawrzyńcowa huda.
Foto: archiwum Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Ujsołach

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments