57. Tydzień Kultury Beskidzkiej – Trwajmy w tradycji

57. Tydzień Kultury Beskidzkiej – Trwajmy w tradycji

57. Tydzień Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w tradycji” – wielkie, radosne święto folkloru – rozpocznie się już w sobotę. Potrwa 9 dni (od 25 lipca do 2 sierpnia). Większość wydarzeń to prezentacje w internecie. Planowane są również imprezy plenerowe, głównie w Wiśle, Szczyrku i Żywcu.

Transmisje

Na stronie internetowej www.tkb.art.pl i w mediach społecznościowych będzie można codziennie oglądać dwie transmisje – o godz. 18.00 i 20.00. Swój premierowy program przygotowała każda z miejscowości TKB. Przypomnijmy, że jest ich osiem – Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim oraz Ujsoły, Jabłonków, Istebna. Niektóre programy transmitowane będą na żywo. Przede wszystkim usłyszymy dużo muzyki tradycyjnej, będą to zarówno zupełnie nowe materiały, jak i archiwalne. W ich realizacji brały udział regionalne zespoły folklorystyczne. Prezentacje nagrywano w pięknych górskich plenerach albo skansenach. Pojawią się również: lekcja gwary, co nieco o strojach, sztuce ludowej, tradycyjnych instrumentach, kuchni regionalnej, odrobina poezji, a nawet płonąca huda. Usłyszymy wywiady z ludźmi TKB, z którymi powspominamy, jak to dawniej było na festiwalu. To wszystko o godz. 18.00.

Natomiast o 20.00 emitowane będą koncerty zespołów polskich i zagranicznych, które w ciągu ostatnich trzech lat brały udział w jednym z dwóch TKB-owskich konkursów – czyli w Festiwalu Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych.

Moi ostomili, bedziemy dla Wos śpiewać, grać, tońcyć, a zespoły z całego świata, które przyjezdzały w ostatnich latach zabowiom Wos na wesoło! – zapowiedział znany muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka, konferansjer TKB.

Wydarzenia plenerowe

Na imprezy organizowane na świeżym powietrzu można wybrać się do Wisły, Szczyrku i Żywca. W dwa festiwalowe weekendy (czyli 25–26 lipca oraz 1–2 sierpnia), głównie na placach i w parkach, ale też na górskich szlakach, odbędzie się wiele koncertów kapel regionalnych i grup śpiewaczych. W programie jest ponadto muzyka folkowa. Zagrają Trebunie-Tutki, Vołosi, Skład Niearchaiczny, Tekla Klebetnica, Turnioki. Oprócz muzyki będą też jarmarki, w tym Targi Sztuki Ludowej w Żywcu, oraz warsztaty rękodzieła, m.in. rzeźby w drewnie, malarstwa na szkle, budowy instrumentów ludowych, haftu. Wszystkie te wydarzenia będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń. Niestety zespoły folklorystyczne nie zaprezentują tańca.

51. Festiwal Folkloru Górali Polskich on-line

O tym, jak bardzo zespoły chcą występować, świadczy chociażby fakt, że w tym roku aż 148 zgłoszeń wpłynęło na 51. FFGP on-line (obejmujący wyłącznie konkurs kapel, grup śpiewaczych, instrumentalistów i śpiewaków ludowych). To pierwszy taki wynik w ponad półwiecznej historii konkursu, który organizowany jest w ramach TKB. Zdobywców Złotych Żywieckich Serc poznamy 2 sierpnia o godz. 18.00 podczas wirtualnego koncertu laureatów – pełnego góralskiego śpiewu i prawdziwej muzyki tradycyjnej.

Tydzień Kultury Beskidzkiej zacynomy!

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments