Zmarł Stanisław Kwaśny

Zmarł Stanisław Kwaśny

            Z głębokim smutkiem żegnamy Stanisława Kwaśnego, artystę ludowego – rzeźbiarza z Mesznej, który odszedł od nas 23 listopada 2020 roku.

            Śp. Stanisław Kwaśny był jednym z najbardziej znanych beskidzkich twórców ludowych, uhonorowanym nagrodą im. Oskara Kolberga – najwyższym wyróżnieniem przyznawanym twórcom o niekwestionowanym dorobku artystycznym. W jego twórczości dominują tematy sakralne, ale nie stronił od tematów świeckich. Przedstawiał sceny z życia Chrystusa i Matki Bożej, postacie świętych z ich atrybutami. Figury Madonny i świętych umieszczał w różnych miejscach i miejscowościach, np. Matkę Boską Szczyrkowską w swoim ogrodzie w Mesznej, Matkę Boską Zielną przy zejściu z Klimczoka. Na strażnicy OSP w Wilkowicach widnieje św. Florian, w Godziszce św. Urszula, a w Bielsku-Białej Leszczynach Chrystus Frasobliwy. W kościele w Bysławiu koło Tucholi stoi figura Ecce Homo. Prace te są, jak mówił, formą dziękczynnej modlitwy, w której składa hołd i wyraża swoją pokorę wobec Boga. Cechy jego twórczości to różnorodność formy, oryginalna kompozycja, staranność wykonania, a także kolorystyka.

            Pracę twórczą doskonalił także podczas plenerów regionalnych, których sam był organizatorem oraz ogólnopolskich i międzynarodowych. Był mistrzem dla młodych adeptów sztuki rzeźbiarskiej. Brał udział w kiermaszach, konkursach i wystawach sztuki ludowej.

            Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów w Polsce oraz prywatnych kolekcjach, także za granicą (np. Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Izrael, USA).

            Śp. Stanisław Kwaśny działał w Zarządzie Beskidzkiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, wybrany został także do Prezydium Zarządu Głównego STL w Lublinie.

            Panie Stanisławie, niech Twoja Hałcnowska Matka Boska Bolesna osłania Cię swoim płaszczem na drodze, którą teraz idziesz…

                                               Żonie i rodzinie składamy wyrazy serdecznego współczucia

                                               Stowarzyszenie Twórców Ludowych – Oddział Beskidzki

                                               Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Pogrzeb śp. Stanisława Kwaśnego odbędzie się 25 listopada o godzinie 14.00 w kościele pw.  Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Mesznej.

Stanisław Kwaśny. Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera
Stanisław Kwaśny. Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments