𝗡𝘂𝘁𝘆, 𝗻𝗮𝘀𝗲 𝗻𝘂𝘁𝘆

𝗡𝘂𝘁𝘆, 𝗻𝗮𝘀𝗲 𝗻𝘂𝘁𝘆

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej – w którym działa Biuro Programowo-Artystyczne TKB i który wraz z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu współorganizuje FFGP – przygotował dwupłytowe wydawnictwo (𝘁𝘆𝗹𝗸𝗼 𝘄 𝘄𝗲𝗿𝘀𝗷𝗶 𝗰𝘆𝗳𝗿𝗼𝘄𝗲𝗷) dokumentujące konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, multiinstrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach odbywający się na żywieckim Rynku w dniach 30 lipca – 2 sierpnia 2022 roku.

Publikacja nosi tytuł „𝗡𝘂𝘁𝘆, 𝗻𝗮𝘀𝗲 𝗻𝘂𝘁𝘆” i zawiera 55 nagrań.

Jak pisze Krzysztof Trebunia-Tutka w tekście wprowadzającym: „Ograniczenie czasu trwania wydawnictwa spowodowało, że prezentujemy jedynie fragmenty występów konkursowych. Na pierwszej płycie – laureaci Złotych Żywieckich Serc, I miejsc i Nagród Specjalnych. To zazwyczaj starsi i bardziej doświadczeni wykonawcy, stąd można tu usłyszeć wiele cech stylistycznych charakterystycznych dla dawnego sposobu śpiewania i grania. Owe starodawne elementy programów konkursowych są przez ekspertów preferowane i wyżej nagradzane. Na drugiej płycie – laureaci II miejsc we wszystkich kategoriach i kapele – laureaci III miejsc. Choć więcej tu śpiewu i grania współczesnego, poziom wykonawczy jest bardzo wysoki, dobre brzmienie głosów i instrumentów, a repertuar charakterystyczny dla reprezentowanego regionu. Prezentacje udowadniają, że kultura góralska pozostaje żywa, choć meandrująca, poddana procesom przemian i rozwoju, jednakże – niezmiennie szanująca najstarsze wzorce.”

Rejestracja koncertu, mix i mastering: Arek Wiech – Gitarek Studio

Realizacja dźwięku: Grzegorz Studencki – Audiomaster

Wybór nagrań, konsultacje: Krzysztof Trebunia-Tutka

Projekt graficzny, DTP: Wiesław Łysakowski

Redakcja: Agnieszka Chrudzimska

Zdjęcia: Daniel Franek-𝘖𝘬𝘪𝘦𝘮 𝘍𝘰𝘵𝘰𝘳𝘦𝘱𝘰𝘳𝘵𝘦𝘳𝘢, Dariusz Kocemba

Wydawca: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Nagrań dokonano na Rynku w Żywcu podczas 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, organizowanego w ramach 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Płyty dostępne pod adresem: https://rok.bielsko.pl/plyty/nuty-nase-nuty/

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments