55. Festiwal Folkloru Górali Polskich i 33. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne

55. Festiwal Folkloru Górali Polskich i 33. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne

Folklor z całego świata i najpiękniejsze tradycje polskich Górali – już niebawem, w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na oba konkursy tym razem zapraszamy do Żywca!

Od 27 lipca do 4 sierpnia TKB wypełni całą okolicę tradycyjnymi tańcami, muzyką i  radosnym śpiewem. W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej będzie można zobaczyć zespoły folklorystyczne z niemal każdej części naszego kraju, a także z wielu, mniej i bardziej egzotycznych zakątków świata. To dziewięciodniowe wydarzenie jest nie tylko wielkim widowiskiem, ale też wyrazem szacunku dla ochrony dziedzictwa kulturowego, przekazywanego nam przez minione pokolenia.

Największe święto polskich Górali, nieprzerwalnie od ponad pięćdziesięciu lat, odbywa się w Żywcu. Każdego wieczoru podczas tegorocznego FFGP, czyli od 27 do 30 lipca, zespoły z różnych części Karpat prezentować będą widowiskowe programy obrzędowe, tańce oraz śpiewy w Amfiteatrze „Pod Grojcem”. Z kolei poranki i popołudnia wypełniać będą dźwięki rozbrzmiewające z żywieckiego Rynku, gdzie konkursowe wykonania przedstawią kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści, a także śpiewacy ludowi. To niepowtarzalna okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć między innymi Górali Żywieckich, Śląskich, Podhalańskich, Zagórzańskich, Łąckich, Białych, Babiogórskich, Spiskich, Szczawnickich, Pogórzan, Lachów Sądeckich, Limanowskich czy Szczyrzyckich.

Druga część Tygodnia Kultury Beskidzkiej stwarza z kolei, jedyną w swoim rodzaju, możliwość spotkania przedstawicieli różnorodnych, zagranicznych kultur. W tym roku, w ramach 33. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych odwiedzą nas goście z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, różnych części Europy, a nawet z Azji.

Już wkrótce, w pierwszym tygodniu lipca,  na stronie internetowej Festiwalu dostępny będzie program szczegółowy wydarzenia!

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments