59. TKB bez Rosji i Białorusi

projekt plakatu: Wiesław Łysakowski

59. TKB bez Rosji i Białorusi

Chociaż sercem organizatorzy Tygodnia Kultury Beskidzkiej są przede wszystkim z narodem ukraińskim i na bieżąco śledzą sytuację za naszą wschodnią granicą, to przygotowania do tego wyjątkowego festiwalu folklorystycznego już ruszyły. W tym roku impreza potrwa od 30 lipca do 7 sierpnia. Odbędzie się już po raz 59.

Góralskie tańce widzowie będą mogli oglądać na wszystkich pięciu głównych estradach TKB – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. W programie znajdą się, jak co roku, koncerty regionalnych zespołów, muzyka tradycyjna, wystawy i kiermasze.

Planowane są także imprezy towarzyszące – 44. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, 75. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu i 27. Festyn Istebniański w Istebnej.

Do Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej spływają już karty zgłoszenia na prestiżowy konkurs, który rokrocznie jest jednym z najważniejszych punktów programu TKB – na 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu.

Zapraszane są również zespoły zagraniczne, które będą występować na wszystkich scenach 59. TKB.

Po dwóch latach przerwy do programu festiwalu powraca drugi TKB-owski konkurs – Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W tym roku obędą się po raz 31. i zagoszczą na estradzie w Żywcu. Spotkania są objęte patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Prezydium Polskiej Sekcji CIOFF 27 lutego przyjęło uchwałę potępiającą barbarzyńską rosyjską agresję na Ukrainę, w której napisano: „W obliczu brutalnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę polskie zespoły pieśni i tańca zrzeszone w Polskiej Sekcji CIOFF solidaryzują się z artystami muzykami, tancerzami, wokalistami i ich rodzinami wraz z przyjaciółmi dotkniętych przez tak straszny konflikt wojenny”. Z kolei Rada CIOFF 7 marca podjęła decyzję o zawieszeniu działalności i członkostwa Rosji i Białorusi w CIOFF. Organizatorzy TKB i MSF w pełni popierają podjęte decyzje i zastosują się do nich. Oznacza to, że w programie 59. TKB nie będzie grup z Rosji ani z Białorusi.

– Głęboko wierzymy, że niestrudzone budowanie społecznej wrażliwości poprzez prezentowanie piękna tradycyjnych kultur różnych narodów oraz budzenie dla nich zrozumienia i szacunku jest w istocie działaniem na rzecz pokoju – dodają organizatorzy 59. TKB.

Te słowa potwierdzają, jak ważna jest idea, która od zawsze przyświeca TKB – pokazanie, jak pięknie można się różnić i jednocześnie być razem.

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments