Anna Dunat nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Anna Dunat nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Z olbrzymią radością pragniemy poinformować, że pani Anna Dunat, mieszkająca w Pewli Wielkiej śpiewaczka i gawędziarka, otrzymała indywidualną nagrodę okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o którą wnioskował Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Anna Dunat to jedna z ostatnich żyjących śpiewaczek i gawędziarek żywieckich pokolenia przedwojennego. Nieprzerwanie, już od 51 lat, aktywna jest podczas festiwali, konkursów i przeglądów, zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia (m.in. dwa Złote Żywieckie Serca, wielokrotnie pierwsze miejsca podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu czy w Sabałowych Bajaniach – Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego w Bukowinie Tatrzańskiej). Autentyczna gwara, jaką posługuje się tak na co dzień, jak i na scenie, archaiczny śpiew „białym” głosem, stanowią niewątpliwą wartość kulturową, będąc świadectwem tradycji i niematerialnego dziedzictwa Górali Żywieckich zamieszkujących dorzecze Koszarawy.

Poprzez swą nieustającą aktywność sceniczną – zarówno jako śpiewaczka, jak i gawędziarka – Anna Dunat przyczynia się do popularyzacji dorobku kulturowego swej „małej ojczyzny”. Niezmiernie ważnym aspektem jest przekaz pokoleniowy, który realizuje poprzez dzielenie się wiedzą, jak również kształcenie umiejętności w zakresie archaicznego śpiewu – młodych adeptów oraz wielbicieli muzyki tradycyjnej. Od lat współpracuje m.in.: z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jeleśni, Fundacją 9Sił, członkami zespołu Skład Niearchaiczny, a ostatnio – także z Fundacją Górom. Bezdyskusyjną wartość dla następnych generacji, o charakterze dokumentacyjnym, a także edukacyjnym, stanowią ponadto liczne nagrania z jej udziałem, utrwalające specyficzną gwarę dorzecza Koszarawy, unikatowe pieśni żywieckie oraz opowieści o życiu góralskim pokolenia, które pamięta czasy II wojny światowej, a które odchodzi w ciszy, niemal niezauważenie.

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments