Wyniki 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich

Wyniki 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich

Zespół Regionalny „Biołodunajcanie” z Białego Dunajca, przedstawiający program „Rukowanie”, został laureatem Złotego Żywieckiego Serca – w kategorii zespołów – i nagrody pieniężnej w wysokości 12 tyś. zł na 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, odbywającym się w ramach 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Srebrne Żywieckie Serce i nagroda pieniężna 10 tyś. zł powędrowała do Zespołu Regionalnego „Słopnicki Zbyrcok” ze Słopnic (za program „Ozesod – przygon”). Zespół Regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina otrzymał Brązowe Żywieckie Serce oraz nagrodę pieniężną 8 tyś. zł (za widowisko pt. „Zrękowiny”).

W amfiteatrze „Pod Grojcem” zaprezentowało się 29 zespołów z następujących grup etnograficznych polskich Karpat: Górale Śląscy, Górale Żywieccy, Górale Babiogórscy, Górale Podhalańscy, Górale Biali, Górale Bukowińscy, Górale Orawscy, Górale Zagórzańscy oraz z terenów podgórskich: Lachy Sądeckie, Lachy Limanowskie, Lachy Szczyrzyckie i Dolanie. Oceniała je Komisja, którego przewodniczącą była etnografka Małgorzata Kiereś.

Nie tylko zespoły

W 53. FFGP uczestniczyły nie tylko zespoły folklorystyczne. Komisja pod przewodnictwem muzykolog Anny Boruckiej-Szotkowskiej wysłuchała w Żywcu 156 prezentacji muzyki ludowej.

W kategorii kapel Złote Żywieckie Serce otrzymała muzyka zespołu „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej. Wśród grup śpiewaczych najlepsza okazała się być „Ślebodno Nuta” z Ratułowa. Złote Żywieckie Serce w kategorii śpiewaków ponownie powędrowało do niezrównanej Zofii Sordyl z Korbielowa. Laureatką głównej nagrody w kategorii „mistrz i uczeń – śpiewak” jest Franciszka Hajdus z Pewli Ślemieńskiej (uczennice – Gabriela Olszowska, Zuzanna Widuch, Emilia Kantyka).

W trzech kategoriach Złotego Żywieckiego Serca nie przyznano (soliści instrumentaliści, soliści multiinstrumentaliści, mistrz i uczeń – instrumentalista).

Po raz kolejny w historii Festiwalu Komisja uhonorowała Nagrodami Specjalnymi osoby zasłużone dla tradycyjnej kultury muzycznej swojego regionu – śpiewaczki: Juliannę Adamek z Pewli Wielkiej, Annę Dunat z Pewli Wielkiej, Annę Foję z Sopotni Małej, Irenę Klimczak z Lesznej Górnej oraz skrzypka Józefa Hernasa z Koszarawy.

Łączna pula nagród 53. FFGP wynosiła 100 tyś. zł. Fundatorami byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (80 tyś. zł) oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej (20 tyś. zł).

Uroczysty koncert laureatów rozpocznie w ostatni już dzień 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej – 7 sierpnia, w niedzielę, o godz. 18.00 w amfiteatrze „Pod Grojcem”.

Komisje wyraziły podziękowania dla pracowników Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej oraz Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu za bardzo dobre przeprowadzenie konkursu.Zofia Sordyl z Korbielowa – laureatka Złotego Żywieckiego Serca w kategorii SOLIŚCI ŚPIEWACY na 53. FFGP.
Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera
Julianna Adamek z Pewli Wielkiej – laureatka Nagrody Specjalnej na 53. FFGP.
Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera
Szymon Kupczak z Żabnicy – laureat drugiej nagrody w kategorii SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI na 53. FFGP.
Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera
Karol Wiercigroch z Milówki – laureat pierwszego miejsca w kategorii SOLIŚCI MULTIINSTRUMENTALIŚCI na 53. FFGP.
Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera
Grupa Śpiewacza Jaworzyncianki z Jaworzynki Karol Wiercigroch z Milówki – laureatki drugiego miejsca w kategorii GRUPY ŚPIEWACZE na 53. FFGP.
Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera
Zespół Śwarni z Nowego Targu – laureaci pierwszego miejsca w kategorii KAPELE na 53. FFGP.
Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera
Maria Motyka (Istebna) z uczniami: Karolem Juroszkiem i Anną Juroszek – laureaci pierwszego miejsca w kategorii MISTRZ I UCZEŃ – ŚPIEWAK na 53. FFGP.
Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera
Karolina Bałaś z Żywca z uczennicami: Leną Wyród i Wiktorią Marciak – laureatki pierwszego miejsca w kategorii MISTRZ I UCZEŃ – INSTRUMENTALISTA na 53. FFGP.
Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera
Brygida Murańska z Bystrej (uczennica: Milena Dudys) – laureatki pierwszego miejsca w kategorii MISTRZ I UCZEŃ – INSTRUMENTALISTA na 53. FFGP.
Foto: Daniel Franek/Okiem Fotoreportera

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments