Już jest program ramowy 58. TKB!

Już jest program ramowy 58. TKB!

W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu swoje widowiska – pełne dawnych melodii, tańców górali beskidzkich, przyśpiewek ludowych oraz wspaniałych strojów  – zaprezentuje ponad 70 polskich zespołów folklorystycznych oraz wiele kapel. Będą też niespodzianki…

Organizatorzy z radością zapraszają na to wielkie spotkanie wokół folkloru, szczególnie, że zespoły ponownie wystąpią w amfiteatrach, na rynkach miast, przed publicznością.

W Wiśle Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa pełne dziewięć dni, do południa i wieczorem.

W Szczyrku koncerty zespołów folklorystycznych i kapel odbędą się w weekendy (24–25 lipca i 31 lipca – 1 sierpnia), a w tygodniu planowane są inne atrakcje.

Żywiec to przede wszystkim niezwykle bogaty program 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich z rekordową ilością uczestników, który potrwa aż pięć dni (24–28 lipca) oraz Targi Sztuki Ludowej. Tym razem organizatorzy zapraszają na Rynek przez dziewięć dni, a do Amfiteatru pod Grojcem codziennie oprócz czwartku. Od piątku (31 lipca) do niedzieli (1 sierpnia) na estradzie żywieckiej można będzie oglądać trzy koncerty towarzyszące, a w niedzielę 1 sierpnia poznamy również laureatów 52. FFGP.

Ciekawie zapowiada się program weekendowego TKB w Makowie Podhalańskim (24–25 lipca i 31 lipca – 1 sierpnia). Estrada w Oświęcimiu zaprasza widzów od piątku 30 lipca do niedzieli 1 sierpnia.

Nie zabraknie w tym roku korowodów inicjujących TKB. W sobotę 24 lipca o godz. 15.30 przez Wisłę przejdą polskie zespoły występujące wieczorem w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny oraz grupy miejscowe. Korowody ruszą też w niedzielę 25 lipca (tuż po mszach w góralskiej oprawie) – w Szczyrku (godz. 12.30) i Żywcu (godz. 11.00), natomiast o godz. 15.30 w Istebnej na rozpoczęcie 26. Festynu Istebniańskiego.

Koncerty zespołów TKB można bowiem również oglądać na imprezach towarzyszących. W pierwszy weekend TKB odbędzie się 26. Festyn Istebniański w Istebnej (24–25 lipca), a w drugi 43. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (31 lipca – 1 sierpnia), gdzie jak co roku zapłonie huda, czyli imponująco wysokie ognisko. 74. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu zapowiada transmisję online. Mieszkańcy Bielska-Białej również mogą spodziewać się koncertu TKB na bielskim Rynku w niedzielę 1 sierpnia.

W tym roku powędrujemy również w obszary wykraczające poza folklor… Pojawią się koncerty inspirowane tradycyjnymi brzmieniami: „Od folkloru do folku” i „Górale patriotycznie” (Żywiec), „Folkowe klimaty” (Oświęcim) czy występ Goorala (Szczyrk). Z kolei spotkaniem z archaicznymi nutami będzie koncert „Muzyka gór” (Żywiec).

Program ramowy można zobaczyć tutaj:

Co planują poszczególne estrady?

Wisła

Dla mieszkańców Wisły byłoby nie do pomyślenia, aby TKB w tym roku miało być krótsze. Organizatorzy zapowiadają, że na wieczorne koncerty zespołów w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny można przychodzić codziennie – od 24 lipca do 1 sierpnia. To wspaniały pomysł na spędzenie letnich wieczorów na świeżym powietrzu, nie tylko przy dźwiękach góralskiej muzyki tradycyjnej, ale też ludowych melodii z innych regionów Polski. Przyglądając się popisom tanecznym, można miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Przed południem na placu Bogumiła Hoffa będą grać kapele. Kiermasz rękodzieła, warsztaty, koncerty kapel (również na szlakach górskich), dwie góralskie potańcówki i spotkania ze znawcami folkloru w Miejskiej Bibliotece Publicznej dają też możliwość poznania nietuzinkowych ludzi, nieustannie inspirujących się lokalnymi tradycjami.

Szczyrk

Szczyrk również zaprasza na dziewięć dni, ale koncerty kapel i zespołów folklorystycznych zaplanowane są na weekendy (24–25 lipca, 31 lipca – 1 sierpnia). Scena, specjalnie dla nich, zostanie ustawiona na placu św. Jakuba. W pozostałe dni można wybrać się na warsztaty rzeźbiarskie i snycerskie (prowadzenie Janusz Wędzicha) oraz ceramiczne (Patrycja Styrna). Szczyrk zaprasza ponadto na koncerty z cyklu „Nuta idzie po Beskidzie”, bezpłatne wycieczki w góry z góralem-przewodnikiem w ramach akcji „Przewodnik czeka” oraz wystawę twórców z Czech i Słowacji w BeskidartS (ul. Myśliwska 34). W sobotę 31 lipca na placu św. Jakuba odbędzie się koncert towarzyszący TKB. Zagra Gooral – już nie ludowo, ale folkowo i elektronicznie.

Żywiec

Żywiecki Rynek podczas tegorocznego TKB stanie się miejscem twórczych spotkań, inspirujących warsztatów i dobrej energii. Wiele pięknych i oryginalnych przedmiotów będzie można zakupić podczas dziewięciodniowych Targów Sztuki Ludowej. Również na Rynku od 24 lipca (sobota) aż do środy (28 lipca) będzie przeprowadzany konkurs kapel, grup śpiewaczych i solistów, odbywający się niezmiennie w ramach prestiżowego przeglądu – 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Na Rynku prowadzone będą też plenerowe warsztaty – rzeźby, malarstwa na szkle, linorytu, zabawkarstwa, instrumentów ludowych, haftu na tiulu i tworzenia kwiatów z bibuły.

Z kolei w Amfiteatrze pod Grojcem ponownie usłyszymy góralskie przyśpiewki, przytupy, helokania i pogwizdywania, bo to tam – w ramach pięciodniowego 52. FFGP – wystąpi około 30 zespołów. Specjalnie przygotowane programy ukazują obrazki z dawnego życia góralskiej społeczności wiejskiej. Można się z nich wiele dowiedzieć o dawnych zwyczajach i obrzędach.

TKB w Żywcu to tym roku także różnorodne koncerty towarzyszące w Amfiteatrze pod Grojcem: „Od folkloru do folku” (30 lipca, godz. 18.00) – dla miłośników współczesnych brzmień, „Górale patriotycznie” (31 lipca, godz. 18.00) – dla tych, którzy interesują się historią oraz „Muzyka gór” (1 sierpnia, po koncercie laureatów FFGP o godz. 18.00)dla osób chcących usłyszeć tradycyjne instrumentarium pasterskie.

Koncert „Muzyka gór” i finał 52. FFGP

W Amfiteatrze pod Grojcem zagrają trzy kapele, mocno osadzone w dawnych brzmieniach – Wałasi z Beskidu Śląskiego, Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego i 9 Siył z Podhala. Ideą koncertu „Muzyka gór” jest odnalezienie wspólnego muzycznego mianownika spajającego te trzy odrębne kultury góralskie. Muzycy tradycyjni z Beskidu Żywieckiego, Śląskiego i Podhala połączą swoje siły, aby ukazać z jednej strony odrębność i niepowtarzalność tych regionów, a z drugiej – wszystko to, co świadczy o wspólnych muzycznych korzeniach. Zaprezentowane zostanie bogate instrumentarium tradycyjne górali polskich – od pasterskich piszczałek, fujarek, okaryn, dwojnic i rogów, przez skrzypce, złóbcoki i basy, po gajdy śląskie, dudy żywieckie i kozę podhalańską. Ten muzyczny projekt widzowie zobaczą po pełnym emocji koncercie laureatów 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, na zakończenie TKB – w niedzielę, 1 sierpnia.

Maków Podhalański

Obok występów polskich zespołów folklorystycznych, ale też i folkowych (na estradzie Makowianka), odbędzie się m.in. wyjątkowy pokaz mody. W drugą sobotę TKB już od godz. 13.00 na makowskim Rynku tancerze Zespołu Regionalnego Babiogórzanie-Polana Makowska będą prezentować stroje mieszczan makowskich z początku XX i końca XIX wieku, odtworzone na podstawie zdjęć zgromadzonych w lokalnej Izbie Regionalnej. Stroje te będzie też można zobaczyć na wystawie plenerowej. Planowany jest również pokaz kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich oraz muzykowanie z Aleksandrem Nowakiem, heligonistą z Osielca, laureatem FFGP w kategoriach solista instrumentalista oraz mistrz i uczeń. W programie znajdą się też koncerty muzyki folkowej.

Oświęcim

Przez trzy dni (od 30 lipca do 1 sierpnia) będzie można oglądać na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury (lub w razie niepogody wewnątrz budynku) koncerty polskich zespołów folklorystycznych. „Ale czy folklor Tygodnia Kultury Beskidzkiej ma tylko jedno imię? Czy zawsze brzmi tak samo? Oczywiście, że nie!” – zastanawia się Adam Kuta z OCK i zaprasza na tegoroczny koncert „Folkowe klimaty” (sobota, 31 lipca). Kto wystąpi, dowiemy się już wkrótce. Z kolei zespół Hajduki przygotuje koncert „Sami swoi” (niedziela, 1 sierpnia), do którego zaprosi lokalne zespoły.

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments