54. Festiwal Folkloru Górali Polskich i 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, czyli główne konkursy 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

54. Festiwal Folkloru Górali Polskich i 32. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, czyli główne konkursy 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Od wielu lat w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej organizowane są dwa prestiżowe konkursy folklorystyczne – jeden w skali kraju: Festiwal Folkloru Górali Polskich, drugi o zasięgu globalnym: Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.

Festiwal Folkloru Górali Polskich od zawsze związany był z Żywcem. To właśnie tam w 1970 r. odbyły się Dni Polskie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, które po pięciu latach stały się niezależnym festiwalem polskiej góralszczyzny, odbywającym się co roku pod obecną nazwą. W wydarzeniu uczestniczą bowiem wszystkie grupy etnograficzne polskich górali, wymieniając się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat zagadnień rodzimego folkloru.

Obecnie FFGP to konkurs regionalnych zespołów folklorystycznych oraz konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i instrumentalistów (w tym „mistrzów z uczniami”). W tym roku w Żywcu, podczas 54. edycji przeglądu o główne nagrody, czyli Złote Żywieckie Serca rywalizować będą 24 zespoły, 22 kapele, 38 grup śpiewaczych, 24 śpiewaków ludowych, 16 instrumentalistów, 6 multiinstrumentalistów oraz 8 mistrzów śpiewaków i 17 mistrzów instrumentalistów wraz z uczniami.

Z kolei w Wiśle odbędą się prezentacje konkursowe 32. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Tam zainaugurowano ów konkurs w 1990 r. otwierając się w pełni na bogactwo i piękno światowego folkloru. Zespoły zagraniczne będą prezentować tańce, muzykę, śpiew i obrzędy wybranego regionu swojego kraju. W tym roku TKB odwiedzą zespoły z całej Polski, grupy europejskie, a także goście z Azji, Ameryki Południowej i Afryki.

Ponadto 30 lipca w Wiśle, w ramach koncertu Muzyka Świata, wystąpią Twinkle Brothers i Trebunie-Tutki. Będzie to ich jedyny koncert w Polsce.

Już niebawem ukaże się szczegółowy program festiwalu!

Sabina Słowiak
Biuro Prasowe Tygodnia Kultury Beskidzkiej
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments