Informator 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Informator 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Oddajemy w Państwa ręce informator jubileuszowego Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W 2023 roku festiwal, zainicjowany przez działaczy kultury i miłośników góralskiego dziedzictwa z Wisły, odbędzie się po raz 60.

Pierwszy TKB rozpoczął się 16 sierpnia 1964 roku w Wiśle, beskidzkiej miejscowości, położonej w dolinach Beskidu Śląskiego. Wystąpiło wówczas zaledwie siedem zespołów, głównie z ówczesnego powiatu cieszyńskiego, a więc tyle, ile dzisiaj koncertuje jednego wieczoru na jednej scenie…

W zamyśle Tydzień był góralskim spotkaniem, okazją do świętowania i zabawy. Dla tutejszej społeczności wartością były ich własne tradycje, które definiowały ich tożsamość. Organizatorzy imprezy mieli również w pamięci Święto Gór, przeprowadzone przed wojną w Wiśle (1937) pod nazwą Tydzień Gór. Inicjatorzy TKB wzorowali się także na Gorolskim Święcie, które odbywało się od 1948 roku w Jabłonkowie na Zaolziu.

Wspominaną do dziś częścią ówczesnych festiwali były imponujące pochody dożynkowe, kończące to góralskie święto. W korowodach tych pasterze prowadzili owce, bacowie nieśli trombity. Szła góralska banderia konna, a na wozach drabiniastych pokazywano wiejskie prace polowe.

Z dekady na dekadę Tydzień rósł, stając się stopniowo coraz ważniejszym wydarzeniem folklorystycznym zarówno w województwie, w Polsce, a może i nawet na świecie. TKB przyczynił się do wzmocnienia ruchu folklorystycznego, przyciągając artystów, badaczy i miłośników tradycji z różnych zakątków kraju i zagranicy.

A czym zaskoczy jubileuszowe 60. TKB? Z pewnością nie zabraknie przeróżnych miłych dla oka i ucha niespodzianek. Jedną z nich będzie jubileuszowy koncert, podczas którego Trebunie-Tutki i Twinkle Brothers, czyli górale spod Tatr i wykonawcy z Jamajki, zagrają jedyny koncert w Polsce. Ponadto z okazji jubileuszu przygotowano książkę z interesującymi wywiadami, pt. „Połączył nas folklor. Początki TKB we wspomnieniach organizatorów i uczestników”, wydaną przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

(ze wstępu do informatora)

Udostępnij

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments